Fakti.lv Publicēts: 2022-08-18 09:00:00 /
Ziņot redakcijai
Aizvadītajā nedēļas nogalē Ogrē notika grafiti meistarklase jauniešiem, kuru vadīja profesionāls grafiti mākslinieks Matīss Maksimovs.
Projekts “Izbaudi grafiti” tika īstenots Ogres novada Izglītības pārvaldes organizētā projektu konkursa “Jauniešu [ie]spēja” ietvaros. Idejas autori ir Jaunogres vidusskolas Skolēnu pašpārvaldes pārstāvji Angelīna Bindere, Dmitrijs Karpovs un Artūrs Dzenis.
Matīss Maksimovs, mākslinieks: “Pirmkārt, vēlos teikt lielu paldies par uzaicinājumu vadīt šo graffiti meistarklasi! Vēlos teikt paldies gan meistarklases organizatoriem, gan arī Ogres jauniešiem, kas apmeklēja manu meistarklasi, paldies par interesi un centību!
Mūsdienu sabiedrība nevelta daudz uzmanības un laika izglītībai mākslā, nenovērtējot tās nozīmīgumu jauniešu attīstībā. Māksla ne tikai palīdz paust savas jūtas un domas veselīgā veidā, veicina radošo domāšanu un ceļ pašapziņu, māksla arī samazina stresu, attīsta koncentrēšanās spējas, palīdz iekļauties sabiedrībā un paver dažādas karjeras iespējas. Kā alternatīvu izteiksmes līdzekli jaunieši bieži vien izvēlas alkoholu un narkotikas, tieši tāpēc mēs veidojam šīs meistarklases, lai iepazīstinātu un izglītot jauniešus radošajā darbībā, paplašinot redzesloku un bagātinot kultūras dzīvi. Māksla ne vienmēr ir tikai tas, ko redzam muzejos un izstādēs, bet arī viss mums apkārt, tajā skaita ielu māksla, jeb graffiti.
Šī projekta ietvaros jaunieši apguva teorētiskas zināšanas par ielu mākslu, par tās dažādiem veidiem un par to kā to darīt atbildīgi, un par iespējām sevi attīstīt šajā jomā, neaprobežotojies tikai ar ķēpājumiem neatļautās vietās. Paralēli teorētiskajām nodarbībām jaunieši apguva arī praktiskas iemaņas skicējot un radot paši savus individuālos darbus.
Meistarklases laikā ar Ogres jauniešiem izveidojās diskusija tieši par ielu mākslas attīstību Ogrē, par iespējām nodarboties ar graffiti legāli, kā arī par cieņu pret savu vidi, kā rezultātā palielinājās jauniešu interese un zināšanas par laikmetīgo un ielu mākslu un skaidri nosprausta robeža starp vandālismu un mākslu. Man bija liels gandarījums klausīties jauniešu ierosinājumus ielu mākslas attīstībai Ogrē, par vēlmi piedalīties šāda veida meistarklasēs biežāk, jo tieši šādi nestandarta piedāvājumi jauniešiem Ogrē ir ļoti maz. Taču interese ir ļoti liela! Taču tieši šādas nodarbības, kas ļauj jauniešiem izpausties un zīmēt ar baloniņiem, paralēli izglītojot viņus par šo mākslas virzienu, ir veids kā mazināt vandālismu pilsētā un tomēr iemācīt jauniešiem cienīt savu vidi un cilvēkus, sev apkārt.”
Angelīna Bindere, idejas autore: “Man vienmēr patika ielas māksla. Pati ideja, kad novada pašvaldība atļauj profesionālam māksliniekam apgleznot kādas mājas sienu man šķiet tik fantastiska un… pareiza! Es gribētu, lai māksla tiktu vairāk integrēta pilsētās — tikai iedomājaties, cik iedvesmojoši un estētiski būtu pārvietoties pilsētā. Atļaujiet skolēniem skaisti izglēznot savas klases kabinetu, bet bērnudārzā bērniem atstāt uz žoga savu plaukstu atspiedumus — manuprāt, mākslai jābūt apkārt cilvēkiem.
Kāpēc nolēmām organizēt tieši grafiti meistarklasi? Pamanījām, ka Ogres novadā ir daudz interešu izglītības programmu, taču grafiti nodarbības netiek piedāvātas pat neformālas izglītības līmenī.
Aizdomājos par to, ka, iespējams, tieši tāpēc, ka jauniešiem (ne tikai Ogres novadā) nav pieejamas vides, kurā viņi varētu iepazīties ar grafiti mākslu un attīstīt savas prasmes profesionālā līmenī, varētu būt iemesls, kāpēc vandalism (it īpaši jauniešu vidū) ir joprojām aktuāls.
Ko darīt? Izmantojam iespēju un piedalījāmies Ogres novada Izglītības parvāldes izludinātā projektu konkursā “Jauniešu [ie]spēja”, kurā esam ieguvuši finansējumu savas idejas īstenošanai.
Ko tālāk? Jau šobrīd cenšos veicināt to, lai jauniešiem būtu iespēja radoši izpausties un māksla tiktu vairāk integrēta pilsētā. Piemēram, šobrīd gandrīz esam pabeiguši sienas izkrasošanu Jaunogres vidusskolā, kurā jaunieši varēja piedalīties procesā un piedāvāt savas idejas.
Ar grafiti meistarklasi gribu pievērst uzmanību tam, ka, manuprāt, Ogrē, kurā dzīvo daudz radošu jauniešu, grafiti nodarbības vai pat skola ir vienkārši must have!
Aicinu arī jauniešus būt iniciatīvaikiem un piedalīties projektu konkursos, kuros var saņemt finansējumu savas idejas īstenošanai.
Izsaku pateicību maniem kolēģiem projekta ietvaros Artūram un Dimitrijam par palīdzību, Ogres novada Izglītības parvāldes jaunatnes komandai par atsaucību un atbalstu, Agnesei Šimanovskai kā projekta koordinatoram par gatavību palīdzēt jebkurā brīdī, kā arī māksliniekam Matīsam Maksimovam par grafiti mākslas attīstības veicināšanu Latvijā un darbu ar jauniešiem, un Lindai par palīdzību projekta īstenošanas gaitā.” |