Fakti.lv Publicēts: 2019-05-23 16:16:00 /
Ziņot redakcijai
Apritējuši četri gadi, kopš ekspluatācijā nodotas jaunās attīrīšanas iekārtas, kas gādā, lai Ogres pilsētas notekūdeņi nepiesārņotu Daugavu.
Iekārtu būvniecībā savulaik ieguldīti 5 miljoni eiro. To darbības pirmajā posmā attīrīšanas procesā iesistītie mikroorganismu pārvietoti no vecajām iekārtām uz jaunajām. Pēc to aptuveni pusgadu ilgā adaptācijas perioda attīrītie notekūdeņi līdz šim vienmēr atbilduši likumdošanā noteiktajām normām, norāda pašvaldības aģentūras "Ogres komunikācijas" Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu nodaļas vadītājs Alberts Vilcāns. Tiesa gan, lai nodrošinātu šādu rezultātu, dažkārt nācies ieguldīt ne mazumu pūļu.
Diennaktī iekārtas attīra apmēram 3500 kubikmetrus notekūdeņu. Lai nodrošinātu šī procesa nepārtrauktību un kvalitāti, speciālisti pastāvīgi monitorē attīrīšanai vitāli svarīgo mikroorganismu dzīves vidi - skābekļa daudzumu, atbilstošu ūdens temperatūru iekārtās un citus faktorus. Pamanot izmaiņas tajos, speciālisti meklē cēlonus.
Vairākos gadījumos, pamanot būtisku skābekļa daudzuma samazināšanos attīrīšanas iekārtu tvertnēs, par cēloni kalpojusi neatļautu vielu nokļūšana kanalizācijas sistēmā. To uzraugošie indikatori gan ļauj drīz vien noskaidrot vaininieku. Tā reiz kādā slēgtā teritorijā Pārogrē personas nolēmušas izskalot dīzeļdegvielas tvertni, tās saturu ievadot pilsētas kanalizācijā. Incidents gandrīz novedis pie pilsētas attīrīšanas iekārtās dzīvojošo mikroorganismu bojāejas, tomēr to darbībai nepieciešamo dzīves vidi drīz vien izdevies atjaunot. Šoreiz bez būtiskiem zaudējumiem, bet citkārt iekārtu mikroklimata atjaunošana var izrādīties ilgstošs, darbietilpīgs un dārgs process. Savukārt vaininiekiem šādos gadījumos Valsts vides dienests var piemērot bargu sodu vairāku tūkstošu eiro apmērā.
Noteikumi, kas ierobežo dažādu vielu ievadīšanu kanalizācijas sistēmā, attiecas uz iekvienu tās lietotāju. Tātad arī uz dzīvokļu un privātmāju īpašniekiem, kas izmanto pilsētas kanalizāciju. Tā, piemēram, kanalizācijā nedrīkst izliet neizlietotās krāsas bundžas saturu, degvielu un citus ķīmiskus produktus. Diemžēl iedzīvotāji bieži vien par šiem ierobežojumiem pat nenojauš un tos neievēro. |