Anna Gintere, portāla StarSpace redaktore Publicēts: 2017-09-15 07:44:00 /
Ziņot redakcijai
Sestdien, 16. septembrī, SIA "StarSpace" observatorijā netālu no Suntažiem notiks ikgadējais rudens debess vērotāju salidojums jeb "StarParty", kurā aicināti piedalīties gan astronomijas interesenti, gan tie, kuri debesīs veras retāk.
Pasākums, kas pirmo reizi tika organizēts Starptautiskā astronomijas gada ietvaros 2009. gada aprīlī, no teleskopu īpašnieku un debess vērotāju sanākšanas ir izaudzis par vērienīgu informatīvi-izklaidējošu pasākumu visa vakara garumā.
2017. gada 15. septembrī savu darbu beigs viena no ražīgākajām un ilglaicīgākajām Saules sistēmas tālo planētu izpētes misijām – Cassini. Tā ir darbojusies Saturna sistēmā kopš 2004. gada. Misijas laikā iegūtie dati ir ļāvuši ieraudzīt šo Saules sistēmas apgabalu jaunā gaismā, atklājot pārsteidzošus faktus gan par pašu planētu, gan tās bagātīgo gredzenu sistēmu un daudzskaitlīgajiem pavadoņiem. 18. StarParty ietvaros pieminēsim šo misiju un tās devumu.
Latvijas universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks pastāstīs par Cassini misiju un to, kā tās atklājumi ir mainījuši priekšstatus par Saturna sistēmu. Turpinājumā astronomijas entuziasts Jānis Jaunbergs aizvedīs klausītājus ceļojumā uz gredzenotās planētas ledus pavadoņiem. Tā kā šogad kosmosā nonāca pirmais Latvijas mākslīgais pavadonis – Venta-1, Ventspils augstskolas docents un vadošais pētnieks Aigars Krauze pastāstīs par šo projektu. Astronomijas entuziasts Andis Zariņš pastāstīs par ambicioziem plāniem sasniegt pārredzamā nākotnē Saulei tuvāko zvaigzni un tās iespējamās planētas.
„Cassini misijas noslēgums ir skumjš brīdis ikvienam astronomijas profesionālim un entuziastam. Šī misija ir darbojusies vairāk nekā 10 gadus, apgādājot Zemes zinātniekus ar datiem. Tomēr ne tikai profesionālā pasaule ir priecājusies par šo raženo misiju. Domāju, ka liela daļa no mums, redzot Saturna, tā gredzenu vai pavadoņu fotogrāfijas internetā, visticamāk ir skatījušās uz to, ko fotografējušas Cassini kameras. Šīs misijas devums ir mainījis priekšstatus ne tikai par tālo Saturnu, bet arī vistiešākajā veidā paplašinājis iespējas meklēt dzīvību Saules sistēmā,” par tēmas izvēli stāsta StarSpace observatorijas vadītājs Arnis Ginters.
Observatorijas apmeklētāji varēs ne tikai atcerēties Cassini misiju un tās sasniegumus, bet arī aplūkot mākslinieces Anna Yozora – Nightsky darbus, kas veltīti kosmosa tēmai.
"Par astronomiju interesējos no 13 gadu vecuma. Daļu bērnības pavadīju laukos, kur naktīs nav gaismas piesārņojuma, un visus nakts debess objektus varēja redzēt daudz labāk nekā pilsētā. Tas plašums piesaistīja vairāk kā nekas cits. Vienmēr esmu bijusi pūce pēc dabas. Naktīs ir miers, skaistie debess objekti, daudzi no kuriem vēl nav nemaz tik labi izpētīti, un nav intensīvas dienas rosības. Tagad esmu atsākusi studijas LU Fizikas nodaļā. Plānoju turpmāk šajā jomā darboties astrospektroskopijas laboratorijā. Ar mākslu arī nodarbojos jau no bērnības. Bet gleznot sāku pavisam nesen, kaut kur gadu atpakaļ. Visas gleznas pārsvarā tikai ar astronomijas vai nakts tematiku, jo tā ir liela sirdslieta," tā par sevi raksta māksliniece.
Pasākums notiks Ogres novadā, Suntažu pagastā, “Kaltiņos” - StarSpace observatorijā. StarParty pasākumā dalība ir bez maksas. Lekcijas sāksies no plkst. 15.00, bet debess novērojumi labvēlīgu laikapstākļu gadījumā – līdz ar tumsas iestāšanos. Ja debesis nebūs apmākušās, apmeklētāji varēs vērot dažādus naksnīgo debesu objektus lielajā teleskopā.
Detalizēta programma un informācija par nokļūšanu norises vietā atrodama portālā www.starspace.lv.
SIA "StarSpace" nodarbojas ar astronomijas popularizēšanu lekciju un debess demonstrējumu veidā. SIA "StarSpace" nodrošina Latvijā lielākā portāla uzturēšanu, kas veltīts astronomijai, kosmonautikai un ar tām saistītajām nozarēm. |