Fakti.lv Publicēts: 2014-06-26 12:58:00 /
Ziņot redakcijai
12.un 13.jūnijā Liepājā aizvadīta Latvijas nacionālā Veselīgo pašvaldību tīkla pārstāvju tikšanās, kurā Ogres novadu pārstāvēja Veselības veicināšanas koordinatore Baiba Drone.
Seminārā kopumā piedalījās 25 kolēģi no 23 Latvijas pašvaldībām. Pirmajā semināra dienā pārrunātas sabiedrības veselības un veselības veicināšanas teorijas un praktiski ieteikumi ikdienas darbam. Otrajā dienā norisinājās pieredzes apmaiņas diena Liepājas pilsētā, kur kolēģi dalījās ar savu pieredzi un idejām veselības veicināšanas darba organizēšanā. Dalībniekiem bija iespēja ne tikai uzzināt vairāk par Liepājas Vides un veselības nodaļas darbu, Liepājas pieredzi darbā ar cilvēkiem ar dažādām atkarībām, bet arī klātienē redzēt un izmēģināt, kā darbojas universālā dizaina principi pilsētas vidē, padarot to pieejamāku cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī apmeklēt Liepājas pilsētas pludmales pieejamības kompleksu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un invaliditāti.
Seminārā par Baltijas jūras pilsētu pieredzi veselības veicināšanas jomā informēja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sadarbības centra Baltijas reģiona Veselīgo pilsētu asociācijas pārstāve Johanna Reiman, bet par Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla aktualitātēm stāstīja SPKC Veselības veicināšanas nodaļas vadītāja vietniece Solvita Kļaviņa. Ar priekšlasījumu "Mūsu bērni - mūsu nākotne" uzstājās Ronald McDonald House Charities Latvija (RMHC Latvija) pārstāve Vija Tirzmale. Par veselības veicināšanu darba vietās izglītoja darba drošības un vides veselības institūta un Rīgas Stradiņa universitātes pārstāvis Ivars Vanadziņš, Dr.med., savukārt ar Liepājas pilsētas pieredzi veselības veicināšanā iepazīstināja pilsētas domes Vides un veselības daļas vadītāja Ineta Stadgale.
„Biju patīkami pārsteigta, cik šis seminārs un pieredzes apmaiņa bija interesanta. Iekārtojot pilsētvidi Liepājā, tiek rūpīgi domāts par universālā dizaina pamatprincipu īstenošanu. Universālais dizains ir apkārtējās vides informācijas un pakalpojumu sniegšanas pieejamība visiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka tiek domāts arī par gados vecākiem cilvēkiem, cilvēkiem ratiņkrēslos, māmiņām ar bērnu ratiņiem, gan cilvēkiem, kam ir īslaicīgas traumas utt.”
Neredzīga gida pavadībā iepazināmies ar pilsētas nozīmīgākajiem un interesantākajiem objektiem. Liepājā, tāpat kā Ogrē, uz pēdējā laikā bruģētajiem trotuāriem izvietoti reljefa elementi, kas atvieglo neredzīgo cilvēku pārvietošanos. Savukārt pie jūras izveidots centrs, kur, izmantojot audio bojas un signālaproces, droši var peldēties neredzīgi cilvēki, kā arī cilvēki ar kustību traucējumiem," stāsta B.Drone.
B.Drone atzīst, ka arī Ogrē veselības veicināšanas jomā daudz darīts, tomēr liepājnieki savu veikumu prot labāk prezentēt, izmantojot arī modernās tehnoloģijas un sociālos tīklus. Darba drošības un vides veselības institūta Dr.med. Ivars Vanadziņš uzstājās ar ļoti interesantu un pārdomām rosinošu vēstījumu par veselības veicināšanu darba vietās. Latvijā vēl ir daudz darāmā veselīgas darba vides radīšanai uzņēmumos un iestādēs. Rūpes par darbinieku veselību ir tieši saistītas ar uzņēmuma efektivitāti un peļņas rādītājiem - darbinieku slimošana Latvijā ik gadu nodara miljoniem latu lielus zaudējumus. No otras puses novērojams „prezenteisms”, kad slims darbinieks, kurš nav spējīgs veikt darba pienākumus, vienkārši "atsēž" savas darba stundas.
Ogres pašvaldība ir iestājusies Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā 2013.gada oktobrī.
|