ogresfakti Publicēts: 2012-09-26 15:26:00 / Sports
Ziņot redakcijai
Ikšķilē Lupīnu ielas rajonā, kādā no pašvaldībai piederošiem zemesgabaliem nesen izveidots petanka laukums.
Projekta iniciators, Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rudzītis, stāsta, ka ar petanku iepazinies pavisam nejauši, satiekot Latvijas Petanka sporta federācijas prezidentu Gundaru Lasmani. Izrādījies, ka Ikšķilē ar labiem panākumiem darbojas petanka biedrība - iksķiliesi jau tikuši Baltijas petanka čempionu godā un startē Eiropas līmeņa sacensībās. Tā dzimusi ideja Ikšķilē izveidot Petanka laukumu. Darbus J.Rudzīša vadībā īstenoja pašvaldības SIA "Ikšķiles māja", izmantojot galvenokārt pašvaldībai piederošajā karjerā iegūtos būvmateriālus.
Šobrīd laukumu par brīvu var izmantot jebkurš ikšķilietis. Jāiegādājas vien bumbas, kas nav dārgas - komplekts veikalos Jysk maksā 6 latus. Vakar jaunajā laukumā kopā ar žurnālistiem petanku uzspēlēja J.Rudzītis un Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš.
Petankā nav vajadzīga laba fiziskā sagatavotība - to var spelēt gan deviņgadīgs puika, gan sešdesmit trīs gadus vecs onkulis. Nepieciešamas tikai trīs bumbas un precīza roka. Petanks ir ļoti akurāts sporta veids un balstās uz sāncensības garu, jo to spēlē viens pret vienu, divi pret divi vai trīs pret trīs. Vairāk gan ne. Ap spēlētaju tiek novilkts aplis 50 centimetru rādiusā un viņam ir jāizmet speciāla koka bumbiņa, ko dēvē par kašonetu, vismaz sešu metru attālumā, bet ne tālāk par desmit metriem.
Pēc tam katram komandas dalībniekam tiek iedalītas divas tērauda bumbas. Pirmie met tie, kas svieda kašonetu, bet izdara tikai vienu mēģinājumu, cenšoties trāpīt tam pēc iespējas tuvāk. Kamēr bumba nav apstājusies, spēlētāji nedrīkst pat kustināt kājas, citādi metienu neieskaita. Nākamo sviedienu izpilda pretinieki un dara to tik ilgi, kamēr trāpa tuvāk mērķim, nekā atrodas sāncenšu lode vai kamēr pašiem beigušās bumbas. Ja oponents lodi pieripinājis tuvāk kašonetam, kārta mest otrai komandai.
Tā sāncenši spēkojas, līdz vairs nav ko mest. Par izspēles uzvarētāju kļūst komanda, kura rīkus aizraidījusi tuvāk nekā pretinieki. Kopsummā katrai komandai jāsakraj trīspadsmit punkti, tāpēc izspēles jāturpina. Tad kašonetu met tie, kas pirms tam uzvarējuši. Reizēm spēle ieilgst pat astoņu stundu garumā. |