ogresfakti Publicēts: 2012-01-31 12:09:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Katru gadu 4. februārī visā pasaulē atzīmē Pasaules Pretvēža dienu, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskām saslimšanām, onkoloģisko slimību profilaksi, laicīgu to atklāšanu un ārstēšanas uzsākšanu.
Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta. Kopējie saslimstības rādītāji Latvijā būtiski neatšķiras no ES vidējiem rādītājiem (izņemot plaušu vēzi), bet mirstības rādītāji ir augstāki. Katru gadu pieaug pacientu skaits, kuriem vēzis tiek diagnosticēts pirmo reizi mūžā. Vīrieši biežāk slimo ar plaušu vēzi, prostatas vēzi, kolorektālo vēzi, bet sievietes - ar krūts vēzi, kolorektālo vēzi, ādas vēzis un dzemdes kakla vēzi.[1] Tāpat Latvijā ir liels primāri ielaisto vizuālo lokalizāciju (mutes dobuma, ādas, krūts, dzemdes kakla, taisnās zarnas) audzēju īpatsvars. Aptuveni ceturtā daļa atklāto vēža gadījumu ir III un IV stadijā, tātad novēloti atklāti. Nāves cēloņu struktūrā ļaundabīgie audzēji jau ilgāku laiku ieņem otro vietu aiz sirds un asinsvadu slimībām.[2] Vīriešu mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem ir augstāka nekā sieviešu mirstība.[3]
Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm vairāk nekā trešdaļu ļaundabīgo audzēju ir iespējams novērst, ievērojot veselīga dzīvesveida principus - samazinot atkarību izraisošo vielu lietošanu (alkohola lietošanu un smēķēšanu), lietojot veselīgu uzturu un veicot regulāras fiziskās aktivitātes. Būtisku lomu ļaundabīgo audzēju novēršanā un laicīgā atklāšanā ir regulārai profilaktisko apskašu veikšanai un ārsta apmeklēšanai[4].
Lai arī kopš 2009.gada Latvijā ir ieviests valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma krūts, dzemdes kakla un kolorektālajam vēzim, iedzīvotāju atsaucība nav apmierinoša un apmeklētības rādītāji ir salīdzinoši zemi. Tomēr pakāpeniski iedzīvotāju apmeklētība pieaug - 2011.gadā valsts apmaksātās vēža savlaicīgas atklāšanas programmas ietvaros 36.2% sievietes veikušas izmeklējumus krūts vēzim, bet 38.5% sievietes - dzemdes kakla vēzim no kopējā uzaicināto sieviešu skaita.[5] Viszemākais aptveres rādītājs ir kolorektālā vēža valsts apmaksātajā savlaicīgas atklāšanas programmā (tikai 6% -7% no aptuveni 800 000 cilvēku lielās riska grupas).[6]
Pasaules Pretvēža dienas ietvaros Veselības ministrija sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību "Dzīvības koks” 2.februārī pl.11:00 Latvijas Onkoloģijas centra telpās rīko preses konferenci, kuras laikā tiks prezentēts biedrības "Dzīvības koks” veidotais video par savlaicīgas vēža atklāšanas programmas nozīmi. Preses konferencē tiks prezentēts arī Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS” veiktais pētījums par sabiedrības informētību par savlaicīgo vēža atklāšanas programmu. Tāpat klātesošie tiks iepazīstināti arī ar savlaicīgās vēža atklāšanas programmas rezultātiem 2011.gadā un varēs iepazīties ar Dr.hab.med. Daces Baltiņas grāmatu par krūts vēzi "Jums ir krūts vēzis? Parunāsim par to”.
Pasaules Pretvēža dienā Veselības ministrija atgādina iedzīvotājiem par ļaundabīgo audzēju savlaicīgu diagnostiku un aicina Latvijas iedzīvotājus rūpēties par savu veselību, apmeklēt ārstu un veikt šādus valsts apmaksātus izmeklējumus:
• sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem - dzemdes kakla vēža pārbaude reizi trijos gados;
• sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem - krūts dziedzeru mammogrāfijas pārbaude vienu reizi divos gados;
• iedzīvotājiem vecumā no 50 gadiem - zarnu vēža pārbaude vienu reizi gadā (par pārbaudes iespējām jautājiet savam ģimenes ārstam).
Papildus informāciju par valsts apmaksāto vēža savlaicīgas atklāšanas programmu un izmeklējumu veikšanas iespējām varat uzzināt, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) informatīvo bezmaksas tālruni 80001234, kā arī interneta vietnē – www.vmnvd.gov.lv
Neizmet vēstuli, ej pie ārsta un pārbaudies! |