Pārsla Sniedziņa, «Ogres Vēstis Visiem» Publicēts: 2010-02-24 12:03:00 / Kārtība
Ziņot redakcijai
Februāra sākumā kādam ogrēnietim un arī lielvārdietim iepirkšanās populārajā interneta veikalā «eBay» beigusies ar ievērojamiem naudas zaudējumiem, turklāt, kārotās preces pircēji tā arī nav sagaidījuši.
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa darbinieki saņēmuši divu personu iesniegumus par iespējamo krāpšanu, iepērkoties internetā. 1983.gadā dzimušajam O. Ogrē, Vidus prospektā, 1.februārī šādā veidā izkrāpti 372,63 ASV dolāri, bet 2.februārī, 1000 ASV dolāri, iespējams, izkrāpti arī 1990.gadā dzimušajam lielvārdietim. Abos gadījumos policija ir uzsākusi kriminālprocesu, un notiek izmeklēšana.
Naudu pieprasa pārskaitīt ar «Western Union»
Ogres policijas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Meikšāne aicina iedzīvotājus, iegādājoties dažāda veida preces interneta veikalos, būt maksimāli uzmanīgiem. Minētajos gadījumos cietušie bija vēlējušies izdarīt pirkumus interneta veikalā «eBay», taču naudas pārskaitījumu pēc pārdevēja pieprasījuma veikuši ar «Western Union» starpniecību, kas ļauj veikt naudas pārvedumu uz jebkuru pasaules valsti. Lai šādā veidā nosūtītu un saņemtu naudu, nav jāatver konts, un nauda saņēmējam pieejama jau pāris minūšu laikā pēc pārskaitīšanas, un tad, kā mēdz teikt, ķer nu vēju laukā... «Ja ar interneta starpniecību iepērkaties pirmo reizi, tad vajadzētu rūpīgi izvērtēt, kam un par ko pārskaitāt savu naudu. Vienā no minētajiem gadījumiem persona, kura ar interneta veikala «eBay» starpniecību pārdeva datoru, ļoti uzstājīgi pieprasīja, lai samaksa tiktu veikta ar «Western Union» starpniecību, nepaskaidrojot iemeslus, kāpēc izvēlēts tieši šāds norēķina veids, kuram ir grūti izsekot un vēlāk preces pārdevējam izvirzīt pretenzijas par nepiegādāto preci,» skaidro I.Meikšāne.
Pirms palīdzēt, mēģiniet sazināties
Ir fiksēti arī gadījumi, kad personas savā e – pastā saņem vēstuli no pazīstama cilvēka, kas raksta, ka tobrīd atrodas ārzemēs, ir nonācis finansiālās grūtībās un lūdz izpalīdzību, naudas pārskaitījuma veidā uz viņa norādīto kontu. «Iespējams, jūsu paziņam patiesi radušās problēmas, bet tikpat iespējams, ka šī cilvēka e – pasts ir uzlauzts un viņa vārdā vēstules izsūta krāpnieki. Ja saņemat šādu vēstuli ar lūgumu palīdzēt, pirms ķeraties pie naudas pārskaitīšanas, pamēģiniet ar šo cilvēku sazināties telefoniski, iespējams, viņš nemaz nav ārzemēs un nekādu palīdzību nav lūdzis,» stāsta I.Meikšāne.
Ar «Western Union» naudu pārskaitiet tikai labiem paziņām
Policijas darbinieki iesaka ar «Western Union» starpniecību naudu pārskaitīt tikai labi pazīstamiem cilvēkiem, kuru identitāti ir iespējams pārbaudīt. Īpaši piesardzīgiem jābūt tad, ja nepazīstams cilvēks lūdz pārskaitīt naudu un nosūtīt viņam detalizētu informāciju par veikto pārskaitījumu (pārskaitījuma kontrolnumuru, pārskaitītāja pases datus u.c.). Jāatceras arī, ka ne visās valstīs «Western Union» pārskaitījuma kontrolnumurs ir obligāta prasība pārskaitījuma saņemšanai, turklāt «Western Union» negarantē preču vai pakalpojumu saņemšanu, kvalitāti utt. Par pirkumiem internetā labāk izvēlieties citu norēķinu veidu, piemēram, veicot pārskaitījumu uz pārdevēja norēķinu kontu bankā. Ja rastos vajadzība, šādi būs iespējams saņēmēju atrast.
Arī pašam datoram ir jābūt drošam
Lai iepirkšanos internetā padarītu maksimāli drošāku, der ielāgot arī citus nosacījumus. Pirmkārt, drošam ir jābūt pašam datoram.
Ja tajā iekļuvis kāds vīruss vai kāda nevēlama programma, kas personas privātos datus var pārsūtīt citiem, tad visi darījumi internetā ir ļoti riskanti. Tādēļ jāseko līdzi tam, vai operētājsistēma, pārlūkprogrammas, kā arī antivīrusi ir atjaunināti un darbojas bez problēmām. Un jebkurā gadījumā, ja dators bieži tiek izmantots dažādām lejupielādēm un neuzticamu lapu apskatei, tad labāk iepirkšanos veikt no cita datora.
Nereti privātpersonu e – pastā pienāk informācija par dažādām akcijām un atlaidēm. Ar šādām reklāmām ir jābūt uzmanīgiem, jo tās mēdz sūtīt arī dažāda veida viltvārži, tādēļ, ja no piedāvājuma ir grūti atteikties, tad nevajadzētu aktivizēt e – pastā redzamo saiti, bet gan pašrocīgi veikala adresi ierakstīt adrešu logā vai meklētājā, lai noskaidrotu vairāk informācijas par šīs adreses uzticamību.
Jāiepazīstas ar atsauksmēm par konkrēto mājas lapu
Labāk iepirkties tikai pazīstamos un populāros veikalos. Ja tomēr vislabākais piedāvājums ir nezināmajam veikalam, tad vajadzētu veikt nelielu izpēti internetā, apskatīties vai nav kādas atsauksmes par šo mājas lapu. Par Latvijas interneta veikaliem informāciju un atsauksmes var meklēt arī www.sudzibas.lv un www.antireklama.lv, ārzemju interneta veikalu reitingus var apskatīties, piemēram, shopping.google.com, kā arī daudzās citās vietnēs.
Dažkārt piegādes cena vai dažādu nodokļu izmaksas (piemēram, PVN) var netikt uzrādītas un tad klients rēķinās ar pavisam citu cenu, tādēļ pirms pasūtījuma veikšanas vajag pārliecināties, vai ir uzrādīta precīza produkta cena un visas ar to saistītās izmaksas.
Ja tomēr ir radušās neskaidrības, vai šķiet, ka esat apkrāpts, tad varat vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā vai arī policijā.
|