Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2009-02-10  11:24:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Laikā, kad strauji pieaug bezdarbs, bet “treknajos gados” ņemto kredītu nasta nesarūk, arvien aktuālāks kļūst jautājums – ko darīt, lai līdz mūža galam nenonāktu banku “melnajā sarakstā” un nezaudētu jumtu virs galvas? Viens no iespējamiem risinājumiem – maksātnespējas lietas ierosināšana.

Pirmā fiziskā persona Latvijā, kas vērsusies tiesā, lūdzot atzīt maksātnespēju, ir ogrēnietis Jānis Āboliņš. Ar šādu rīcību viņš kļuvis pazīstams visā valstī un izpelnījies žurnāla “Klubs” balvu par gada rīcību. J.Āboliņš ir arī kredītņēmēju apvienības biedrs un šobrīd kā pašnodarbinātā persona nopelna iztiku, sniedzot konsultācijas fiziskām personām maksātnespējas jautājumos.

Kad var ierosināt maksātnespēju

J.Āboliņš norāda, ka likums par fiziskas personas maksātnespēju, kas pieņemts pagājušā gada janvārī, šobrīd tas ir vienīgais veids fiziskām personām, nonākot nopietnās finansiālās grūtībās, atbrīvoties no parādiem. Maksātnespējas lietu var ierosināt, ja pēdējā gada laikā ir jāatdod parāds 50 minimālo mēnešalgu apmērā vai nākamā gada laikā - 100 minimālo mēnešalgu apmērā, t.i. 18 tūkstoši latu.

"Situācija, kas man izvērtās ar bankām bija diezgan saspringta,” atceras J.Āboliņš, “Es aizgāju uz banku ar diviem pircējiem, kas man gribēja pirkt īpašumus, bet bankā pateica "nē, mēs jums neļausim tāpēc, ka jums ir pārāk lieli parādi”. Kad pateicu, ka plānoju ierosināt maksātnespēju, tad cilvēki bankā laikam domāja, ka es noblefošu. Tagad, ja kāds bankā pasaka: "būs, laikam, jāiet pie Jāņa Āboliņa kārtot maksātnespēju," tad banka viņa apkalpošanai pievēršas daudz nopietnāk...”

J.Āboliņš norāda, ka, pieņemot lēmumu par maksātnespējas ierosināšanu, viņam bijuši iekrājumi, ar kuriem, veicot bankas maksājumus, būtu pieticis turpmākajiem trīs mēnešiem. “Es sapratu, ka pēc 3 mēnešiem man nebūs ko maksāt ne bankai, ne arī pašam par ko dzīvot. Tad nolēmu iekrājumus izlietot, lai maksātu algu maksātnespējas administratoram. Par šo summu to varu darīt trīs – četrus gadus."

Jāvēršas tiesā

Lai ierosinātu maksātnespēju, ir jāvēršas vietējā tiesu iestādē. J.Āboliņš skaidro, ka šajā gadījumā tiesas spriedumu nevar pārsūdzēt. “Tiesas sēde izpaužas ļoti vienkārši - tajā piedalās tiesnesis, administrators, parādnieks un tiesneša sekretāre. Ja bankām ir kādas pretenzijas, tad tās var nosūtīt tiesai materiālus, taču tiesas sēdē tās nepiedalās un līdz ar to, ja savu viedokli izsaka, tad rakstveidā,” skaidro konsultants. Arī ja banka ir sākusi tiesvedību par jūsu īpašuma konfiskāciju, tad, iesniedzot maksātnespēju, šī tiesvedība tiek apturēta un banka neko vairāk nevar piedzīt. Lai to izdarītu, jāvēršas vietējā tiesu iestādē.

Prasību par savu maksātnespēju J.Āboliņš iesniedza 27.jūlijā, bet 27.oktobrī Ogres rajona tiesa pasludināja spriedumu. Pēc fiziskās personas maksātnespējas statusa iegūšanas notiek īpašumu pārdošana, taču, ja šādā veidā visu kredīta summu tomēr neizdodas atmaksāt, tad bankām atlikums  jānoraksta zaudējumos. Ja maksātnespējas nebūtu, tad banka varētu turpināt parādu piedziņu arī turpmāk, pat atvelkot maksājumus no pensijas.

Savu mājokli var pārdot pēdējo

J.Āboliņš skaidro, ka maksimālais maksātnespējas procesa termiņš ir septiņi gadi, pēc tiem maksātnespējīgais var sākt dzīvi “kā no baltas lapas”. Maksātnespējas procesā svarīgi izstrādāt fiziskās personas interesēm atbilstošu mantas pārdošanas plānu. “Ja tiesa šo plānu apstiprinās, tad jūs īpašumus varēsiet pārdot tādā kārtībā, kādu pats būsiet sastādījis, nevis kā lems banka. Tas ir svarīgi, jo tad īpašumu, kurā cilvēks dzīvo, viņš var pārdod pēdējos. Laikā, kad dzīvoklis vēl nav pārdots, jūs tajā varat turpināt dzīvot. Tas var turpināties līdz 7 gadiem. Turklāt ar banku par šī plāna izpildi nav jāvienojas. Ja plāns ir sastādīts un tiesa to apstiprina, tad pēc likuma ir juridisks kāzuss - no vienas puses ir kreditors, kurš var pieprasīt, lai īpašumu tirgo uzreiz, bet no otras puses ir plāns, ko apstiprinājusi tiesa. Ja tiesa ir apstiprinājusi un administrators tam ir piekritis, tad principā banka var prasīt, bet administrators šo prasību var noraidīt - pateikt, nē, ziniet, mēs rīkosim saskaņā ar plānu,” skaidro J.Āboliņš.

Labāk – pie pieredzējuša speciālista

J.Āboliņš stāsta, ka daudzi meklējuši viņa palīdzību, pat caur portālu draugiem.lv. Viena konsultācija pie Jāņa Āboliņa maksā līdz 40 latiem, maksātnespējas plāna izstrāde maksā līdz 1000 latiem. J.Āboliņš stāsta, ka pazīst cilvēkus, kuri par līdzīgu pakalpojumu juridiskam kantorim samaksājuši 3500 latu. Turklāt juristi bieži vien zina teoriju, bet ne to, kā ir praksē. Alternatīva būtu konsultācija pie jurista. Tā gan izmaksātu daudz dārgāk, turklāt jurists pārzina teoriju, bet ne vienmēr praksi, kas būtiski atšķiras. “Juristi to likumu ir izlasījuši 55 reizes,” teic J.Āboliņš, “Bet tā ir tikai teorija - tad, kad cilvēki paprasa kā tad ir reāli dzīvē, tad viņi ir diezgan šokēti, ka tā reālā dzīve ir pavisam savādāka, nekā likumā un uz papīra rakstīts. Es esmu pirmais un tā visa pieredze, kas man ir, man ir pirmajam.”

Maksātnespējai nepieciešami augsti ienākumi

Galvenais šķērslis maksātnespējas lietu ierosināšanai šobrīd ir augstās izmaksas – maksātnespējas administratora alga ir trīs minimālās mēnešalgas jeb 540 latu. Tā ir summa, kas jāmaksā ik mēnesi, turklāt tiesai jāpierāda, ka jums ir atbilstoši ienākumi, lai varētu atļauties gan uzturēt administratoru, gan pats savu iztiku. Reāli tas nozīmē, ka maksātnespēju var atļauties cilvēks, kura ienākumi ir vismaz 900 latu mēnesī. Līdz ar to maksātnespēju var atļauties tikai cilvēki ar pietiekami augstu ienākumu līmeni.

Liela cerība ir Ministru kabineta jau apstiprinātās izmaiņas maksātnespējas likumā. Ja Saeima to izsludinās, tad administratora atalgojums būs viena minimālā mēnešalga - 180 latu.

Jāņa Āboliņa kontaktinformācija:
mob: 26069534
e-pasts:
ipasumi@jjipasumi.lv
www.jjipasumi.lv




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Kredītupuris 
2009-05-14  10:26:03
Mīļie cilvēki,labi,ka ir cilvēks kas padalās ar pieredzi kā rīkoties. Mūsu,valsts nodokļu maksātāju,lielākā kļūda ir tas,ka nezinām likumus un savas tiesības. Paldies Jānim Āboliņam!

nē > jā 
2009-02-12  14:50:46
Es teiktu, ka J.Ā. piedāvā unikālu un mūsu laikos ļoti aktuālu pakalpojumu. Kāpēc gan nenopelnīt ar to, ko pats proti it īpaši ja ir pieredze...

Jā... 
2009-02-12  14:45:18
Atradis ar ko lepotie, lielais konsultants. Es tavā vietā būtu ielīdis dziļi, dziļi alā un purniņu ārā nebāzis.

Samba 
2009-02-10  17:04:33
Žēl ,ka piepe nemāk lasīt, es rakstā par h apmaksu neko neatradu, tikai par vienu konsultāciju ir līdz 40ls

ziepe 
2009-02-10  15:42:08
sanāk ka tagad taudzi "neveiksminieki" - visi, kas palikuši bez darba un nevar atdot kredītu. Viņi nezinu ko darīt, cilvēks var palīdzēt a tu di*s!

Piepe 
2009-02-10  15:31:47
Ir sajūta, ka Jancis kā zvaigzne sajuties, lielais konsultants- 40 ls stundā. Tāds neveiksminieks vien esi. Ko tad tu vari pakonsultēt, kā iebraukt auzās, to mēs paši mākam, vai kā pareizi sastādīt atņemamo īpašumu sarakstu- nevajag. Ko tad tu konsultēsi? Neveiksminieks.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības