Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Dzintra Dzene, "Ogres Vēstis Visiem"
  Publicēts: 2011-05-17  07:45:00 / Kultūra
 
 Ziņot redakcijai  

   

Sestdien, 14.maijā, nu jau septīto reizi Latvijā notika starptautiskā akcija «Muzeju nakts». Ogrē un Ķegumā, kā arī daudzviet citur muzeji strādāja ārpus ierastā darba laika. Līdz pat pusnaktij pircējus gaidīja arī Ogres lielākās grāmatnīcas. Šogad «Muzeju nakts» devīze bija «kaimiņi», ar «kaimiņu būšanu» saprotot ne vien attiecības starp Baltijas tautām, bet arī blakus novadiem, vienas mājas vai pat viena dzīvokļa iemītniekiem.
 
Līdz pat vēlai vakara stundai apmeklētājus gaidīja Ogres Vēstures un mākslas muzejs, aicinot iepazīt savus kaimiņus tepat Ogrē. Interesenti varēja ne vien aplūkot pastāvīgās ekspozīcijas «Ogre – peldu un gaisa kūrorts» un «Leģendārā Ogre», gūt pozitīvus mirkļus Ogrē dzimušās pazīstamās modes mākslinieces un gleznotājas Elitas Patmalnieces personālizstādē «Zelta izlase», bet arī mākslinieces vadībā piedalīties lielformāta gleznas tapšanā.

 
Elita Patmalniece Ogrei vēl vairāk košuma un jautrības
Daudzi muzeja apmeklētāji mājup devās ar oriģinālām galvassegām – turbāniem. Kā viņi pie tādām tika? Vakara gaitā darbojās «Elitas turbānu salons», kur māksliniece mācīja vienkāršu līdzpaņemto lakatu vai šalli pārvērst oriģinālā turbānā. Jautāta, ko viņai nozīmē šādi «Muzeju nakts» pasākumi, Elita atzīst, ka, pirmkārt, tā ir satuvināšanās ar cilvēkiem, ar kuriem citos apstākļos tas droši vien nebūtu iespējams. «Man patīk, ka atnāk bērni. Ceru, ka mūsu kopīgā darbošanās paliks viņiem atmiņā un varbūt kāds reiz pats kļūs par mākslinieku. Šogad «Muzeju naktī» esmu Ogrē, jo te atklāta mana personālizstāde, turklāt Ogre ir mana dzimtā pilsēta. Tagad dzīvoju Rīgā, bet uz Ogri braucu ciemos, jo te mīt mana māsa ar ģimeni un draudzenes. Ierodoties dzimtajā pilsētā, vienmēr ir vēlēšanās dziļi ieelpot, jo gaiss šeit šķiet svaigāks, bet domāju, ka ogrēniešiem mazliet pietrūkst dzīvīguma, jautrības un košuma, ko arī gribu novēlēt,» saka Elita Patmalniece.
 
Pēc radošajām aktivitātēm ogrēnieši zinoša gida pavadībā tika aicināti doties nelielā naksnīgā ekskursijā un no vēsturiskā aspekta iepazīt muzeja tuvākos Brīvības ielas kaimiņus – savulaik iecienīto restorānu «Pie zelta liepas», kur pēdējos gados atrodas rotaļlietu veikals, veco aptieku un pastu, kas funkcionē joprojām, kā arī smalko Kūrmāju, kur tagad var iegādāties juvelierizstrādājumus, bet kādreiz notikusi ne viena vien Ogres kūrortnieku balle.

 
Neprasi grāmatu no kaimiņa – iegādājies pats!
Līdz pat pusnaktij pircējus ar vērā ņemamām cenu atlaidēm gaidīja grāmatnīca «Zvaigzne ABC» un grāmatnīca «Auseklis», vadoties pēc devīzes: «Neprasi grāmatu kaimiņam – iegādājies pats!». Grāmatnīcas «Auseklis» prečzine Ērika Goldmane atzīst, ka «Muzeju nakts» laikā pircēji ir daudz apgarotāki un nesteidzīgāki, grāmatu izpētei veltot daudz vairāk laika kā ikdienā.
 
Arī «Zvaigzne ABC» grāmatnīcā kārotās un iepriekš nolūkotās grāmatas varēja iegādāties ar 30 vai 50 procentu atlaidi. Šogad diemžēl gan nebija iespējas ar atlaidi nopirkt kancelejas preces, tāpēc ieguvēji bija tie, kuru bērniem skolās jau izsniegti saraksti ar nepieciešamo mācību literatūru nākamajam gadam. «Paldies Ogres pamatskolas vadībai, kura, rēķinoties ar «Muzeju nakts» atlaidēm, laikus izsnieguši sarakstus ar mācību literatūru, kas ļaus ietaupīt naudu ģimenes budžetā, un līdz ar to atliks līdzekļi arī daiļliteratūras iegādei,» saka ogrēniete Iveta, piebilstot, ka iepirkšanās bijusi īpaši patīkama, jo noritējusi dzīvās mūzikas pavadībā. Par šo jauko akcentu parūpējās mūziķi Ilmārs Šterns un Edgars Skarbulis, kuri atzīst, ka šādā pasākumā spēlē pirmo reizi. «Cilvēki nāk iegādāties grāmatas un ir patīkami pārsteigti, ieraugot mūs. Ceru, ka, klausoties mūsu izpildītās dziesmas, pircējiem rinda vairs nešķiet tik gara,» saka Edgars.

 
Ķegumā īpaši padomāts par ģimenēm ar bērniem
«Muzeju nakts» jau vairākus gadus notiek arī Enerģētikas muzejā Ķegumā, kur vienmēr īpaši tiek padomāts par ģimenēm ar bērniem. Muzeja vadītāja atzīst, ka šis pasākums ar katru gadu kļūst aizvien populārāks, turklāt to apmeklē ne vien ķegumieši, bet arī ogrēnieši un pat rīdzinieki. Lai nokļūšana no Ķeguma centra līdz muzejam, kurš ir otrpus Daugavas, būtu ērtāka, pasākuma laikā no muzeja līdz Ķeguma tautas namam turp un atpakaļ kursēja elektromobilis.
 
Gan mazie, gan lielie vairākās radošajās darbnīcās varēja veidot dažnedažādas instalācijas – strādāt ar floristu materiāliem, zīmēt, līmēt un pat pagatavot ziepes vai, izmantojot A/S «Latvenergo» darbinieku iepriekš sarūpētās sagataves un instrukcijas, sanaglot strazdu būrīšus. Paši mazākie tika aicināti kopā ar A/S «Latvenergo» tēlu ZIBO uzzināt, kā droši apieties ar elektrību. Savukārt pusaudži varēja veikt eksperimentus kopā ar Dullo Didzi vai piedalīties dažādās sacensības, bet pieaugušie – konsultēties ar Energoefektivitātes centra pārstāvi par saimniecībā lietojamo elektroiekārtu elektroenerģijas patēriņa samazinājumu.
 
«Šajā pasākumā katru gadu mēģinām piedāvāt kādu jaunu izstādi. Šogad tā ir «Latvenergo» koncerna darbinieku brīvajā laikā tapušo fotogrāfiju izstāde. Pasākums plānots tā, lai apmeklētājiem būtu gana interesanti gan iekšpusē, gan ārā. Šķiet, ka atsaucība šogad ir lielāka kā pērn, kad muzeju «Muzeju nakts» laikā apmeklēja aptuveni divi tūkstoši viesu. Esam ievērojuši, ka daudzi šurp brauc jau vairākus gadus, jo galveno akcentu liekam uz ģimenēm ar bērniem, lai arī viņiem te būtu ko darīt,» atzīst Enerģētikas muzeja vadītāja Ina Lastovecka. «Šurp atbraucām no Daugmales. Esam bijuši «Muzeju nakts» pasākumos arī Rīgā, bet tur valda burzma un sanāk tā, ka lielākā vakara daļa jānostāv rindās. Tāpēc jau trešo gadu braucam uz Ķegumu, kur valda jauka un sirsnīga gaisotne,» atzīst Inese.
 
Vakara gaitā par viesu labsajūtu rūpējās mūsdienu deju studija «Teiksma» no Ogres, kā arī ķegumiešu grupa «Blitze», kas ar Mārtiņa Freimaņa pēdējo dziesmu startēja Eirovīzijas nacionālajā atlasē. Īpašs pārsteigums bija LNT šova «Latvijas Zelta talanti 2010» uzvarētāju – ielu vingrotāju – uzstāšanās. Bet par dalībnieku vēderiem gādāja rīdzinieki – SIA «Liduka» ēdināšanas firmas darbinieki, bez maksas piedāvājot patiesi gardu zirņu putru un karstu tēju. Lai pasākums paliktu atmiņā ilgāku laiku, ikkatrs varēja vienā no paviljoniem izveidotajā foto studijā – industriālā mantojuma vidē – nobildēties ar saviem tuviniekiem un draugiem.
 
Šogad «Muzeju nakts» laikā durvis vēra vairāk kā 116 muzeji visā Latvijā. Tie, kas palika mājās, paši vien ir zaudētāji un viņiem nāksies gaidīt līdz nākamā gada «Muzeju naktij».

 
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības