Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv
  Publicēts: 2017-10-17  10:17:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Jau oktobra beigās ORS diagnostisko pakalpojumu klāstam pievienojas jauna metode – osteodensitometrija, kas ir vadošā metode osteoporozes diagnostikā, informē slimnīcas vadītājs Dainis Širovs.

„Osteoporoze ir sistēmiska skeleta saslimšana, kurai ir raksturīga zema kaulu masa un kaulaudu mikroarhitektonikas bojājumi, kas izraisa pastiprinātu kaulu trauslumu un no tā izrietošu paaugstinātu lūzumu risku." (Pasaules Veselības organizācija (PVO), 1994.g.)

Osteoporoze ir kaulu slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā. Tā ir nopietna hroniska, progresējoša un multifaktoriāla skeleta slimība, un atzinusi osteoporozi par vienu no 10 būtiskām un invaliditāti izraisošām slimībām, kas pārsvarā skar sievietes vecumā no 50 gadiem un arī vecāka gada gājuma vīriešus. Vidēji 25 % sieviešu pēc 50 gadu vecuma    attīstās viena vai vairāku skriemeļu lūzumi.

Šo slimību visā pasaulē dēvē par "klusējošo epidēmiju", jo tā progresē bez redzamām izpausmēm. Laikus neatklātas un neārstētas osteoporozes pazīmes ir sāpes mugurā, auguma samazināšanās līdz pat 3 cm, kaulu lūzumi un mugurkaulāja deformācija t.s. „atraitnes kupris". Tomēr, nereti tieši lūzums ir slimības pirmā pazīme. un, visbiežāk, to atklāj tikai ar pirmo lūzumu. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi.

Osteoporozes lielākā riska grupa ir sievietes pēc menopauzes iestāšanās (40-50 gadu vecumā), tātad praktiski visas sievietes menopauzes vecumā. Menopauzes ietekmē būtiski izmainās hormonu attiecības organismā un tas visbiežāk ir par iemeslu osteoporozes attīstībai, papildus arī citas ginekoloģiskas problēmas:  agra menopauze, menstruācijas beigušās pirms 45 gadu vecuma; abu olnīcu izņemšana, estrogēnu deficīts, pirmsmenopauzes amenoreja.  Tomēr ar  osteoporozi var slimot visi cilvēki, kam par ierosinātāju var būt arī tādi iemesli kā:  ilgstoša imobilizācija, jeb nekustīgums, mazkustīgs dzīvesveids, dažādas iekšķīgās slimības un medikamentu (glikokortikoīdu) lietošana; zems ķermeņa svars, nepietiekama fiziskā aktivitāte, smēķēšana; alkoholisms; zema kalcija un D vitamīna uzņemšana; kā arī vīrieši pēc 70 gadu vecuma.

Ja nav citas blakus saslimšanas, KMB jāveic visām sievietēm 5 gadus pēc menopauzes iestāšanās. KMB mērījums jāveic ātrāk, ja ir estrogēnu deficīts, kā arī, ja ir citas blakus slimības un tiek lietoti medikamenti, kuri ietekmē kaulu minerālblīvumu, piemēram, kortikosteroīdi, ja ir ilgstoša imobilizācija (nekustīgums), lūzumi minimālu traumu gadījumā vai augums ir samazinājies par 3 cm. 

Izmeklējums ir ātri paveicams un pilnīgi nesāpīga metode.

Ja pirmajā diagnostikā pacientam ir atklāta osteoporoze un pacients lieto medikamentus osteoporozes ārstēšanai, KBM nepieciešams atkārtot ne ātrāk kā pēc viena gada ārstēšanas terapijas lietošanas. Nākamos mērījumus vajadzētu veikt tikai pēc 18-24 mēnešiem.

Mērījumus profilakses nolūkos, t.i. gadījumā, ja pirmajā mērījumā nav atklāta osteoporoze, nevajadzētu veikt biežāk kā reizi 2-3 gados. 

Izmeklējuma rezultātu aprakstu sniegs sertificēts radiologs-diagnosts, Ogres slimnīcas Radioloģijas nodaļas vadītāja dr.Sintija Zirnīte

Interesantus aicinām pieteikties pa tālruni 22307203 vai www.ogresslimnica.lv pateikties vizītei. Osteodensitometrija gūžas vai mugurkaula (1 pozīcija) mērījums – 15EUR, Оsteodensitometrija divās pozīcijās – 30EUR.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

INGVARS RASA 
2017-10-19  14:40:52
ZIŅA MEDIJIEM 20. OKTOBRIS PASAULES OSTEOPOROZES DIENA Neļaujiet osteoporozei Jūs salauzt! Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs šī gada 20. oktobrī, Pasaules Osteoporozes dienā, no plkst. 14.30 līdz plkst. 18.00 rīko bezmaksas informatīvu pasākumu “Neļaujiet osteoporozei Jūs salauzt!” Pasākuma programmā izglītojošas lekcijas un diskusijas ar nozares speciālistiem, kuru laikā apmeklētāji uzzinās osteoporozes ārstēšanas aktualitātes, kā arī varēs iepazīties ar fiziskajām aktivitātēm osteoporozes mazināšanā. Pasākuma programmā: plkst. 15.00 Pasākuma atklāšana: Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktore Edīte Bērziņa un Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa plkst. 15.10 Osteoporozes aktualitātes Latvijā – Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas (LOKMSA) prezidents, RAKUS, RSU Dr. Ingvars Rasa plkst.15.30 Osteoporozes riska faktori un vitamīna D nozīme ārstēšanā – LOKMSA, RAKUS, RSU Dr. Maija Mukāne plkst.16.00 Vingrojumi un fizisko aktivitāšu demonstrējumi rehabilitologu vadībā plkst.16.30 Osteoporozes ārstēšanas jautājumi – LOKMSA, PSKUS, RSU Dr. Ināra Ādamsone plkst.17.30 Vingrojumi un fizisko aktivitāšu demonstrējumi rehabilitologu vadībā Ikviens ir laipni aicināts uzzināt vairāk par osteoporozi, tās riska faktoriem, profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu. Pasākuma apmeklēšanai nav iepriekš jāpiesakās. Daži fakti par osteoporozi. Ar osteoporozi slimo vairāk kā 200 miljoni pacientu pasaulē. Katrai trešajai sievietei un katram piektajam vīrietim pēc 50 gadu vecuma var notikt kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Katras 22 sekundes pasaulē notiek kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Savlaicīgi diagnosticējot un ārstējot osteoporozi, kaulu lūzumu risks samazinās! Informācijai: Ingvars Rasa - tālr. 29238563; dr.irasa@inbox.lv; www.kauluveseliba.lv; www.osteopozozesasociacija.lv Lienīte Šarkūna - tālr. 25992243; info@mvm.lv; www.mvm.lv

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības