Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Elīna Daugerte, Madlienas kultūras nama pasākumu organizatore
  Publicēts: 2015-10-19  11:20:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

   

„Kad tad, ja ne tagad? Un kas cits, ja ne mēs?” Tas brīdis ir noticis, kas liek vēstīt par lielā teātra atdzimšanu Madlienā. 2015. gada 14. novembrī Madlienas kultūras namā notiks Madlienas amatierteātra Aspazijas lugas „Madlienas baznīcas torņa cēlējs” pirmizrāde, režisors Didzis Cauka. Teātra izrāde ir veltīta Madlienas kultūras nama 50 gadu dzimšanas dienai un Raiņa un Aspazijas 150. jubilejai.

Teātra izrādi „Madlienas baznīcas torņa cēlējs”vairs nevar nosaukt par amatieru uzvedumu, tas ir kļuvis par Madlienas un Ogres novada projektu, kurā iesaistīti aktieri un neatkarīgie mākslas dalībnieki no četriem pagastiem un Ogres. Strādājot pie uzveduma, izrāde ieguva lielāku apjomu un tapa par inscenējumu. Būtisks ir uzveduma tehniskais risinājums – dekorācijas, kostīmi, gaismas, mūzika, video materiāli, mikrofoni un tehniskā aparatūra, tāpēc svarīgs ir daudzu iestāžu finansiālais, materiālais un tehniskais atbalsts, teātra izrādi pārvēršot par projektu. Uzveduma finansiālie atbalstītāji – Valsts Kultūrkapitāla fonds, Ogres novada pašvaldība, Madlienas pagasta pārvalde, Dailes teātris, SIA „RJK”, SIA „Digitālā Pele”, Ogres novada attīstības fonds „O divi”, Ogres apriņķa ziņas, Ogres Kultūras centrs un veikals „Ziedi un Dāvanas”, floriste Teiksma Gailīte. Paldies sakām arī vietējiem spēkiem – Madlienas vidusskolai, K. Kažociņa Madlienas Mūzikas un mākslas skolai un neatkarīgajiem Madlienas māksliniekiem – par radošu dalību teātra izrādes tapšanā, kā arī visai Madlienas kultūras nama komandai. Teātra uzveduma īstenošanā nozīmīgs ir 30 aktieru un 15 projekta veidotāju nesavtīgs darbs un ieguldījums. Visa komanda, negaidot atlīdzību, uzdevumu pilda kā goda misiju savai zemei, savai Madlienai cieņā pret latviešu tautas dižgariem.

Uzvedumu „Madlienas baznīcas torņa cēlējs” veido profesionālu cilvēku komanda: režisors Didzis Cauka (Dailes teātris, Latvijas Radio, Madlienas amatierteātris), scenogrāfe Kristīne Zobena-Zālīte (Latvijas Nacionālais teātris), kostīmu māksliniece Evija Dāboliņa (Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku un Pasaules koru olimpiādes galvenā kostīmu māksliniece), gaismu mākslinieks Harijs Zālītis (Dailes teātris), mūzikas autori – Igors Korņeļuks (komponists), Viesturs Lazdiņš (Ogres novada pūtēju orķestru virsdiriģents un pūtēju orķestra „Madliena” diriģents), Mareks Liepa (Madlienas kultūras nams), video un skaņu meistars Mareks Liepa (Madlienas kultūras nama gaismas un skaņas operators), deju iestudētāja, kustību konsultante Agrita Kaužena (Madlienas kultūras nama jauniešu deju kolektīva „Daina” vadītāja), skaņotāji gaismotāji – Miks Bičevskis, Agnis Lazdiņš (Madliena), izrādes mākslinieciskie noformētāji – K. Kažociņa Madlienas Mūzikas un mākslas skola, Elita Kaužena (Madliena), skatuves montāžas meistars Gunārs Jēkabsons (Madlienas kultūras nams), projekta vadītājs Viesturs Lazdiņš (Madlienas kultūras nama vadītājs), sabiedrisko attiecību, teātra pirmizrādes un izrāžu organizatore Elīna Daugerte (Madlienas kultūras nama pasākumu organizatore), radošā komanda – Guna Brīvule, Sarmīte Āboliņa (Madlienas kultūras nams), tekstu korektores – Silvija Tutāne, Zinta Saulīte (Madlienas vidusskola).

Uzvedumam „Madlienas baznīcas torņa cēlējs” ir jākļūst par īpašu notikumu lauku reģionu iedzīvotājiem. Šobrīd Rīga ir pārsātināta ar kultūras norisēm, bet lauku novados un pagastos pasākumu ir krietni mazāk. Amatierteātros pārsvarā tiek uzvestas viduvējas komēdijas. Režisors Didzis Cauka apgalvo: „Vēlētos, lai amatierteātros tiktu iestudēti klasikas darbi ar lielāku pievienoto vērtību. Un ticiet man – skatītāji būs un skatīsies!” Šādu dižgaru iestudējumiem ir jākļūst par motivāciju tautas mīlestībai un piederību savai zemei.

Latviešu tautas dižgaru – Reiņa un Matīsa Kaudzīšu, Rūdolfa Blaumaņa – darbu iestudējumi Madlienā 20. gadsimta sākumā vēsta par augstas klases teātra mākslas aizsākumiem un tradīcijām. Vēl nesen Madlienas amatierteātris nosvinēja 60 gadu jubileju, iestudējot un izrādot Rūdolfa Blaumaņa joku lugu „Trīnes grēki”, šogad – Aspazijas drāmu „Madlienas baznīcas torņa cēlējs”. Simboliski šo lugu vajadzēja iestudēt Madlienā. Un kad tad, ja ne tagad? No vēstures ir zināms, ka luga uzvesta 1927. gadā Dailes teātrī, režisore Felicita Ertnere. Galveno – Iļģa – lomu atveidoja aktieris Eduards Smiļģis.

Aspazijas lugas „Madlienas baznīcas torņa cēlējs” darbības laiks atbilst 12., 13. gadsimtam. Tā ir rakstīta pēc senas latviešu teikas par Madlienas baznīcu. Vēsture stāsta, ka Aspaziju iedvesmoja teikas motīvs, ka velni neļauj baznīcu uzcelt līdz laikam, kamēr tajā nebūs iemūrēta dzīva jaunava. Lugas galvenā varone Madlena (Made) ir upuris, bet viņa kļūst par varoni, kas labprātīgi iet nāvē, lai Madlienā uzceltu baznīcu, tā uzvarot ļaunos spēkus.

Lugā darbojas 45 personāži un ļaužu grupas. Teātra izrādē ir iesaistīti aktieri no Madlienas, Ķeipenes, Suntažiem, Lauberes un Ogres, tas veicina Ogres novada lauku teritoriju sadarbību un attīstību. Uzvedumā mūzikas, dziesmu un deju partiju izpilda Madlienas kultūras nama kolektīvi – jauktais koris „Madliena”, senioru vokālais ansamblis „Tik un tā” un jauniešu deju kolektīvs „Daina”. Ir īstenots vēl viens sen lolots sapnis par kopīgu Madlienas kultūras nama kolektīvu uzvedumu, radot vērtīgu kultūras produktu ar augstu pievienoto vērtību.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības