Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

PA "Dziednīca"
  Publicēts: 2014-05-30  10:37:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Arī  šogad,  31. maijā tiks atzīmēta Pasaules veselības organizācijas (PVO) Pasaules diena bez tabakas, kuras mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību smēķēšanas izraisītajam kaitējumam veselībai, aicinot  valstis mērķtiecīgi rīkoties, lai samazinātu tabakas izstrādājumu patēriņu.

Pasaules dienas bez tabakas ietvaros, šogad īpaši tiek akcentēta pārdomātavalstu nodokļu politikas veidošana, ar mērķi, palielinot tabakas izstrādājumu nodokļu likmes, samazināt tabakas izstrādājumu patēriņu.
 
Smēķēšanas „epidēmija” ik gadu izraisa apmēram 6 miljonu cilvēku nāves gadījumu, no kuriem, jāatzīmē, ka 600 000 ir cilvēki, kuri nesmēķē, t.i. pasīvie smēķētāji. Neveicot smēķēšanu ierobežojošus pasākumus, tiek prognozēts, ka līdz 2030. gadam, nāves gadījumu skaits varētu sasniegt 8 miljonus. 
 
Ja vērtējam Latvijas situāciju, saskaņā ar Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījumu, Latvijā katru dienu smēķē 34,3% respondentu (no tiem, 52,0% vīriešu un 17,6% sieviešu). Arī Latvijas jauniešu vidū smēķēšana ir arvien aktuāla problēma. Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma 2009./2010. gada dati norāda, ka 22,1% meiteņu un 32,0%zēnu 15 gadu vecumā smēķē regulāri.Tabakas dūmu sastāvā ir ne tikai nikotīns, bet arī apmēram 4000 dažādu citu ķīmisko vielu (piem., butāns, acetons, darva, benzopirēns, svins), no kurām vismaz 250 ir atzītas par kaitīgām, savukārt 50 vielas ir kancerogēnas jeb vēzi izraisošas. 
 
Ir būtiski pievērst pastiprinātu uzmanību pasīvās smēķēšanas negatīvajai ietekmei uz cilvēka veselību. PVO informē, ka pieaugušajiem, kuriem nākas atrasties pasīvā smēķētāja „lomā”, raksturīgas sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmas saslimšanas. Cilvēkiem, kuriem ir astma, alerģija vai kāda hroniska plaušu saslimšana, pasīvā smēķēšana provocē saasinājumus slimības gaitā. Pēc Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījumadatiem, attiecībā uz 2011. gadu, 9,6% vīriešu un 2,8% sieviešu ir spiesti pavadīt ik dienas vairāk nekā 1 stundu piesmēķētās darba telpās.  Salīdzinot ar 2010.gadu, šis rādītājs ir samazinājies.  Tāpat pozitīvas tendences vērojamas tajā, ka ir palielinājies to darba vietu skaits, kurās ir pilnībā aizliegts smēķēt (2010.gadā- 52,7%, 2011.gadā- 57,2%).Tajā pat laikā, pieaudzis arī to darba vietu procentuālais rādītājs, kurās attiecībā uz smēķēšanu, nav nekādu ierobežojumu. Jānorāda, ka kopumā, Latvijas iedzīvotāji ir apmierināti ar smēķēšanas ierobežojumiem darba vietās.
 
Domājot par jauniešu veselību, jāatzīmē, ka 44,6% skolēnu dzīvo mājās, kur kāds smēķē viņu klātbūtnē, kā arī 51,4% skolēnu, viens vai abi vecāki smēķē, balstoties uz Jauniešu smēķēšanas aptaujas 2011.gada rezultātiem.
 
Jānorāda, ka atrašanās tabakas dūmu piepildītās telpās ir īpaši bīstama maziem bērniem un zīdaiņiem. Šādi apstākļi bērniem saistāmi ar pneimoniju, bronhītu, astmas un citu elpceļu saslimšanu, kā arī vidusauss iekaisumu gadījumiem. Tabakas dūmu ietekme grūtniecēm var izraisīt bērna nāvi vai priekšlaicīgas dzemdības. Savukārt atrašanās piesmēķētās telpās ir arī viens no zīdaiņa pēkšņās nāves sindroma (ZPNS) veicinošajiem faktoriem.
 
Lai samazinātu tabakas izstrādājumu patēriņu, viena no metodēm, uz ko šajā gadā īpaši akcentē arī PVO, ir nodokļu likmes paaugstināšana tabakas izstrādājumiem. Balstoties uz nodokļu paaugstināšanu, tabakas izstrādājumu cenai pieaugot par 10%, iespējams tabakas patēriņu samazinātpar aptuveni 4% valstīs ar augstu ienākumu līmeni, un līdz pat 8% valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem.Pētījumi liecina, ka augstāki nodokļi ir īpaši efektīvi, lai samazinātu tabakas lietošanu starp zemāku ienākumu grupām un pasargātu jauniešus no uzsākšanas smēķēt. Kā norāda 2011. gadā Latvijā veiktās PVO Jauniešu smēķēšanas aptaujas rezultāti, aptaujājot 13-15 gadus vecus skolēnus, 76,2% skolēnu atzina, ka ir smēķējuši vismaz vienu reizi. Savukārt 39% skolēnu savu pirmo cigareti ir izsmēķējuši līdz 11 gadu vecumam. 
 
No tabakas dūmiem brīvas vides nodrošināšana un smēķēšanas radītā kaitējuma mazināšana ir viena no prioritātēm sabiedrības veselības jomā. Diskusijas par nodokļu paaugstināšanu tabakas izstrādājumiem Valdībā notiek jau sen, tā pat jāņem vērā, ka likuma izmaiņu process ir salīdzinoši garš un laikietilpīgs, tādēļ jau šobrīd Slimību profilakses un kontroles centrs aicina ikvienu iedzīvotāju rūpēties par savu un savu līdzcilvēku veselību!
 
Papildus informācija un palīdzība smēķēšanas atmešanai:
www.narcomania.lv
www.ld.riga.lv
http://www.esibrivs.lv/lv/about_us



Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības