Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresnovads.lv
  Publicēts: 2012-11-21  15:30:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

23.novembrī Ogres kultūras centrā notiks Ogres novada sociālā dienesta 20 gadu jubilejas pasākums.

Sociālās aprūpes centrs Zvaigžņu ielā
1992. gadā Ogrē tika izveidots pirmais sociālās aprūpes centrs, kas atradās Zvaigžņu ielā 4, un pirmos divus gadus to vadīja Poļina Tostika. Centrs tika dibināts, pamatojoties uz Ogres pilsētas tautas deputātu padomes valdes lēmumu un bija Ogres pilsētas tautas deputātu padomes valdes struktūrvienība ar juridiskās personas tiesībām. Centrs sniedza materiālo palīdzību pilsētā dzīvojošiem iedzīvotājiem.

1993. gada 3. februārī Ogres pilsētas sociālās aprūpes centrs pārgāja uz telpām Parka ielā 1. 1994. gadā Ogres pilsētas tautas deputātu padomes valde tika pārveidota par Ogres pilsētas domi, līdz ar to Ogres pilsētas sociālās aprūpes centrs bija pakļauts Ogres pilsētas domei. Mainījās arī centra vadītāja, turpmākos 18 gadus centru vadīja Inta Auziņa.

Atver jaunas nodaļas un centrus
Attīstoties sociālo pakalpojumu klāstam, 1996. gadā tika izveidots Jaunatnes veselības centrs, 2000. gada decembrī ar Ogres pilsētas domes lēmumu izveidota jauna struktūrvienība – Aprūpes mājās dienests. 2002. gada jūlijā Ogres pilsētas sociālās aprūpes centrā projekta ietvaros ar Bērnu un ģimenes lietu ministrijas atbalstu tika atklāts dienas centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem „Saime”, ko pēc diviem gadiem pārņēma pašvaldība. Tādā pat veidā 2005. gadā tika izveidota Ogres sociālā dienesta struktūrvienība – Ģimenes atbalsta dienas centrs.

2004. gada janvārī Ogres pilsētas sociālās aprūpes centrs tika pārveidots par Ogres sociālo dienestu, kas bija Ogres novada pašvaldības iestāde ar juridiskās personas statusu. Tā galvenais uzdevums – nodrošināt personai, kura Ogres administratīvajā teritorijā ir reģistrējusi savu pamatdzīvesvietu, iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību, veicināt personu pašpalīdzību un integrāciju sabiedrībā.

2004. gada rudenī Ogres sociālajā dienestā ar domes atbalstu tika izveidota jauna struktūrvienība – krīzes centrs vardarbībā cietušajiem bērniem „Laipas”. Tā uzdevums ir nodrošināt psiholoģisko palīdzību, sociālo rehabilitāciju un tiesību aizsardzību krīzes situācijā nonākušajiem bērniem. 2008. gadā izveidota Atbalsta nodaļa ģimenēm ar bērniem.

Sociālā dienesta reorganizācija
2011. gada janvārī notika sociālā dienesta reorganizācija, apvienojot 4 sociālos dienestus – Ogres, Madlienas, Suntažu, Taurupes. Par Ogres novada sociālā dienesta vadītāju kļūst Sarmīte Ozoliņa.

Šobrīd Ogres novada sociālā dienesta mērķis ir savas darbības teritorijā (Ogres novadā) nodrošināt kvalitatīvu sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem pēc to deklarētās dzīvesvietas, lai palīdzētu personām, ģimenēm, personu grupām un sabiedrībai kopumā veicināt un atjaunot savu spēju sociāli funkcionēt, kā arī radīt šai funkcionēšanai labvēlīgus apstākļus. Sniegt klientiem profesionālus sociālā darba pakalpojumus un atbalstu, izmantojot sociālā darba metodes, īpašu uzmanību veltot sociālajam darbam ģimenēm ar bērniem, klientiem, kuriem nepieciešama sociālā rehabilitācija un aprūpe.

Ogres novada sociālā dienesta darbu šobrīd nodrošina 69 darbinieki, no kuriem 25 ir sociālie darbinieki, 5 sociālās palīdzības organizatori, 2 sociālie aprūpētāji, 5 aprūpētāji un 1 sociālais rehabilitētājs.

Pabalstu sistēmas izmaiņas
Dienesta vadītāja S. Ozoliņa ir pārliecināta, ka pēc reorganizācijas novadā sociālā pabalstu sistēma ir pozitīvi mainījusies. „Divu gadu laikā iedzīvotājiem pieejamie pabalsti ir papildināti par četriem jauniem. Ir vienreizējs pabalsts ģimenēm sakarā ar bērna piedzimšanu – Ls 50, pabalsts pamatvajadzību nodrošināšanai – Ls 50, pabalsts zīdaiņu pārtikas iegādei – Ls 15, pabalsts personām, kurām ir hroniska nieru mazspēja un ir nepieciešama regulāra hemodialīze – Ls 50.”

Apkopojot statistikas datus, var redzēt, ka sociālo palīdzību 2011. gadā saņēmušās 2914 novada ģimenes par Ls 734340, savukārt 2012. gadā līdz 1. novembrim sociālās aprūpes pakalpojumus saņēmušas 111 personas par Ls 41481. Šī gada septembrī no jauna konstatēta atbilstība trūcīgas personas statusam kopā 495 personām. 3321 personām līdz 2012. gada septembrim ir bijis spēkā trūcīgas personas statuss. S. Ozoliņa piebilst, ka maznodrošinātās personas statusa noteikšanai Ogres novadā līdz 2012. gada 16. maijam ienākuma līmenis tika aprēķināts saistībā ar LR Centrālās statistikas pārvaldes iztikas minimuma preču un pakalpojumu groza vērtību, kas bija Ls 104 ģimenei un Ls 155 vienai personai. Savukārt pēc 2012. gada 16. maija ienākumu līmenis tiek aprēķināts saistībā ar valstī noteikto minimālo algu, kas ģimenei ir Ls 110, vienai personai – Ls 160 un ģimenei, kura sastāv no pensionāriem un invalīdiem – Ls 150. Šīs izmaiņas ir veicinājušas attiecīgos pabalstus saņemt lielākam iedzīvotāju lokam.

Samazinās pabalstu saņēmēju skaits
„Šobrīd tendence visā valstī ir tāda, ka samazinās GMI pabalsta ņēmēji un maznodrošināto un trūcīgo personu skaits. Tam par iemeslu varētu būt vairāki apstākļi: iedzīvotāji ir izbraukuši no valsts; pozitīvs sociālo darbinieku darba rezultāts; bezdarba samazināšanās. Šobrīd sociālais darbs tiek vērsts uz psihosociālas palīdzības sniegšanu, motivējot un palīdzot klientam meklēt resursus un atrisināt savas sociālās problēmas,” skaidro S.Ozoliņa.

Veic papildu pienākumus
Vērtējot sociālo darbinieku darba apstākļus, dienesta vadītāja min, ka sociālajiem darbiniekiem šobrīd ir jāveic vairāki papildu pienākumi: iedzīvotājiem jāizdala Latvenergo dāvanu kartes, jāpārrauga Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) bezdarbniekus, kuri ir nodarbināti dienesta struktūrā, ir jāsagatavo atskaites, ko pieprasa dažādas institūcijas, jāapseko iedzīvotāju sadzīves apstākļi pēc citu institūciju lūguma, tāpat tiek saņemti lūgumi no citām pašvaldībām apsekot ģimenes, kas ir deklarētas citā pašvaldībā, bet dzīvo Ogrē. Tādu skaits pieaugot. Tā pēc Izglītības un sporta pārvaldes novada sociālie darbinieki apsekojuši 90 ģimenes, kuru bērnu reģistrēti kā izglītības iestāžu audzēkņi, bet skolā reāli nemācās. Konstatēts, ka lielākoties šīs ģimenes izbraukušas uz ārzemēm. Tāpat sociālie darbinieki izsniedz pabalstus, veic psihosociālo darbu dažādās ģimenēs. Ogrē riska ģimeņu skaits ir 84. Šīs ģimenes nemitīgi atrodas sociālo darbinieku redzes lokā.

„Šajā jomā mums ir ļoti veiksmīga sadarbība ar pašvaldības policiju, kuras darbinieki brīvdienās un svētku dienās apseko riska ģimenes. Ja visas institūcijas strādā ar vienotu mērķi un sadarbojoties, tad var daudz labāk sasniegt rezultātus,” sadarbību ar dažādām institūcijām vērtē S. Ozoliņa un piebilst, ka Ogres sociālā dienesta sadarbības partneri ir Ogres novada bāriņtiesas, pašvaldības un valsts policija, Izglītības un sporta pārvalde, izglītības iestādes, Valsts probācijas dienests, Latvijas Sarkanais Krusts, NVA, Latvijas bāreņu biedrība, pensionāru biedrība, Ogres Centrālā bibliotēka, Vēstures un mākslas muzejs, Ogres rajona slimnīca, p/a Mālkalne un citi.

Atzīmējot sociālā dienesta 20 gadu pastāvēšanas jubileju, 23. novembrī pl.15 Ogres kultūras centra Mazajā zālē notiks svētku pasākums, kurā piedalīsies tuvākie dienesta sadarbības partneri, arī dienesta darbinieki – nu jau veterāni, kuri devušies pelnītā atpūtā.

„Sveiksim darbiniekus svētkos un godināsim tos, kuri dienestā nostrādājuši 5 un vairāk gadus. Tādi ir 29 darbinieki. Šajos svētkos atzīmēsim arī sociālo darbinieku dienu, kas valstī tika svinēta 12.novembrī, bet Ogrē plašāk svinēta pirmo reizi,” ar prieku saka S. Ozoliņa.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības